IX Powiatowy Przegląd Umiejętności Artystycznych
Osób Niepełnosprawnych
„Wierszem i sercem malowane”
Uczniowie klas integracyjnych Ic i IIc już po raz drugi zostali zaproszeni do udziału w IX Powiatowym Przeglądzie Umiejętności Artystycznych Osób Niepełnosprawnych „Wierszem i sercem malowane” organizowanym przez Miejski Dom Kultury w Wołominie.
Organizacja przedsięwzięcia kulturalnego odbywała się pod patronatem Starosty Wołomińskiego, Burmistrza Wołomina oraz burmistrzów Radzymina, Ząbek, Zielonki, Tłuszcza, Marek i wójta Klembowa.
Prezentację programów artystycznych poprzedziła wystawa prac plastycznych „Wesołe Bałwanki”. Wspólnie z wychowawczyniami kl. Ic A. Żochowską i D. Niemyjską oraz IIc E. Kwiatkowską i A. Sokołowską uczniowie wykonali „Świecącego Bałwanka”, który zdobi wołomińską wystawę zwracając uwagę swoją wielkością i rozwiązaniem plastycznym. Za wkład w wykonanie bałwanka uczniowie otrzymali imienne dyplomy oraz po cztery opakowania słodyczy na klasę.
Nasz występ poprzedzony był wielotygodniowymi przygotowaniami jasełek „Na Narodzenie Pana”, w których dzieci pod okiem wychowawców ćwiczyli swoje role. 8 grudnia uczniowie pełni emocji, napięcia i artystycznej tremy wyruszyli w śnieżny, zimowy dzień ze swoją prezentacją. Scenariusz jasełek został opracowany przez panie A. Żochowską i D. Niemyjską. Poprzez scenki z życia dziejące się w zamierzchłych czasach w tradycyjnej chłopskiej rodzinie możemy dowiedzieć się o staropolskich zwyczajach wróżących pomyślność rodzinie i gospodarstwu, przygotowywaniu tradycyjnych potraw wigilijnych, wykonywaniu ludowych ozdób choinkowych, zwyczaju kolędowania, śpiewaniu kolęd i pastorałek. Umiejętności artystyczne dzieci oraz bogata scenografia zostały docenione przez komisję konkursową i widownię gromkimi brawami i bisami. Tradycyjnie zgodnie z ideą integracji przyjętą przez organizatorów imprezy p. J. Oktabę – Roguską i U. Urbaniak nie było przyznawania podiów i miejsc. Wszyscy uczniowie otrzymali imienne dyplomy oraz słodkie upominki. Nasza szkoła została również nagrodzona dyplomem za udział w szerzeniu integracji, a wychowawczynie podziękowania za wkład pracy w przygotowanie klas.
Takie doświadczenia uczą naszych wychowanków zauważania potrzeb osób niepełnosprawnych oraz współdziałania z innymi placówkami na rzecz integracji. Mamy nadzieją, że nasze przedstawienie pozwoliło wprowadzić widzów w miły przedświąteczny nastrój, przybliżyć i głębiej zrozumieć sens tradycji bożonarodzeniowych.
Anna Sokołowska