Tancerze w naszej szkole

23 maja, w poniedziałek, do naszej szkoły, zawitali tancerze z Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie, zaproszeni przez nauczycielkę muzyki p. Jadwigę Żaboklicką.
Organizowali oni projekt ,,Piruet, pointa (czyt. puenta), paczka-czyli tajemnice baletu’’. Celem projektu było przybliżenie uczniom baletu jako dziedziny sztuki, zapoznanie z historią tańca, z podstawowymi terminami baletowymi oraz technikami tanecznymi.
Projekt polega na przeprowadzeniu w szkole zajęć na temat baletu przez tancerzy i tancerki Polskiego Baletu Narodowego.
Prowadzący przeprowadził z nami pogadankę, dzięki której znamy odpowiedź na pytania: dlaczego ludzie tańczą i co znaczy słowo ,,paczka’’ w balecie.
W następnej części zajęć tancerze zaprezentowali taki techniki taneczne, jak balet klasyczny, elementy tańców ludowych, partnerowanie, technikę Marty Graham i Isadory Duncan (czyt. Dankan).
Natomiast w trzeciej i ostatniej części zajęć tancerze zaprezentowali fragmenty baletów między innymi ,,Dziadek do orzechów’’, do oryginalnej muzyki Piotra Czajkowskiego , białe adagio z ,,Jeziora Łabędziego’’ oraz fragment baletu ,,Grek Zorba’’.
Całość zwieńczyły ćwiczenia taneczne pod okiem tancerzy wykonywane przez uczniów, zarówno chłopców jak i dziewczyny. Dzięki sprzętom RTV zajęcia ilustrowane były pokazem slajdów i muzyką.
Wszystkim bardzo się podobało. Dzięki tancerzom poznaliśmy tajniki baletu.
Napisały:
Kinga Roguska i Karolina Jaworska

„Ratujemy i uczymy ratować”

Pod tym hasłem (w skrócie RUR) fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od 2006  prowadzi szkolenia, warsztaty dla nauczycieli  kształcenia zintegrowanego szkół podstawowych dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W ramach programu szkoły zostały wyposażone w fantomy, książeczki i płyty edukacyjne. Program ten został objęty honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej RP.
W marcu 2011r Fundacja uruchomiła pilotażowy konkurs „Ratujemy i Uczymy Ratować”, którego celem jest propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy wśród uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Klasa 3c z SP2 wzięła udział w tym konkursie. Uczniowie tej klasy byli w zeszłym roku szkolnym przeszkoleni z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i będą mieli powtórzone to szkolenie jeszcze raz, aby utrwalić zasady postępowania w sytuacji zagrożenia życia.
Pierwszy etap konkursu RUR, w którym należało wykonać plakat, komiks lub książkę z zakresu udzielania pierwszej pomocy, przeszliśmy „śpiewająco”.
Drugim etapem było nakręcenie filmu pokazującego, jak dzieci i dorośli radzą sobie w sytuacji, gdy trzeba udzielić pomocy. Uczniowie sami napisali scenariusz do filmu. Postanowili, że będzie on o dziewczynce, która po upadku z roweru traci przytomność i przestaje oddychać. To dzieci udzielają jej pomocy i ratują życie. Dużą atrakcją podczas kręcenia filmu był udział karetki pogotowia, która wjechała na sygnale na teren szkoły, aby zabrać „aktorkę” grającą poszkodowaną.
Teraz pozostaje nam tylko czekać na informację, czy przeszliśmy do finału.
Nie moglibyśmy nakręcić filmu, gdyby nie pomoc kilku osób. Za udostępnienie ambulansu gorąco dziękuję dyrektorowi Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych "DREWNICA" S.P.Z.O.Z.- panu Waldemarowi Giza oraz panom Januszowi Lewandowskiemu i Markowi Zawadce, którzy przyjechali karetką, wzięli udział w naszym filmie i pokazali uczniom wyposażenie samochodu opowiadając szczegółowo o wybranych sprzętach znajdujących się w ambulansie.  
W rolę zatroskanego taty wcielił się pan Waldemar Stachera, któremu również dziękuję za wspaniałą grę aktorską.
Serdeczne podziękowanie kieruję do pani Kazimiery Lubaszka, która pośredniczyła w kontaktach z dyrektorem szpitala "DREWNICA" oraz do pana Roberta Lubaszka za montaż filmu.
Życzymy wszystkim i sobie też, abyśmy nigdy nie musieli korzystać z karetki pogotowia ratunkowego.
Renata Kubicka-Wnęk


MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI „BRZECHWA DZIECIOM”

Dnia 9.03.2011 w Szkole Podstawowej nr 3 przy ulicy Powstańców 60b odbył się konkurs recytatorski „Brzechwa dzieciom”, zorganizowanym przez K. Dudkiewicz i M. Polkowską.
Celem konkursu było uwrażliwianie dzieci na piękno literatury, popularyzacja poezji Jana Brzechwy, a także nawiązanie współpracy między placówkami oświatowymi i integracja dzieci w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym.
Aż 26 uczniów naszej szkoły recytowało wiersze Brzechwy np. „Kaczkę dziwaczkę”, „Kijanki”, Entliczek-pentliczek”. Mimo wielu uczestników zajęliśmy czołowe miejsca.
Oto laureaci:
I miejsce - Aleksander Bester kl.0d,
            II miejsce - Sandra Golec kl.0c
Natomiast wyróżnienia otrzymali:
Igor Banasik kl.0a,
Oliwia Rogal kl.0c,
 Rafał Wójcik kl.0d,
          Amelia Kędzierska kl.0d.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy.
                                                                                   Wychowawcy:
Marlena Jastrzębska
Barbara Konowrocka
Małgorzata Worach
Jolanta Stosio

NASZE TALENTY WOKALNE NA „ASTERIADZIE”

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w X Warszawskim Festiwalu Dziecięcej i Młodzieżowej  Twórczości Artystycznej. Patronat nad festiwalem objęła Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Szkołę reprezentowali :
- w kategorii klas I –III  Zuzanna Ciesiołkiewicz kl. IIIc z piosenką „Ten jeden pocałunek”
- w kategorii klas IV-VI Magdalena Piotrowska kl. VIa i Daniel Dola kl. Va z piosenką  „Orkiestry dęte”
Konkurencja była ogromna , występowały dzieci ze szkół całej Warszawy i okolic. Tym razem nie udało się zdobyć nagrody, jednak nie zamierzamy rezygnować z udziału w następnych edycjach festiwalu , bo ubiegłe lata pokazały ,że stać nas na więcej. Dzieci miały okazję zdobyć nowe doświadczenia estradowe, zmierzyć się ze stresem występując na tak ogromnej imprezie.
Na uwagę NASZE TALENTY WOKALNE NA „ASTERIADZIE”
zasługuje fakt, iż  jury festiwalu doceniło wysoką  kulturę osobistą naszych uczniów.
Do zobaczenia za rok, w kolejnej edycji festiwalu.
Jadwiga Żaboklicka


Konkurs na logo TPZ

Towarzystwo Przyjaciół Ząbek
W konkursie na logo TPZ zostali nagrodzeni:
W kategorii do 13 lat 
I miejsce -  Norbert Jaworucki (SP2)
Wyróżnienia: Piotr Ryciak (SP2)


Gratulujemy!!!

Konkurs Informatyczny Liga Zadaniowa

Ogólnopolski Konkurs Informatyczny LIGA ZADANIOWA zakończony.
Laureatem konkursu został Bartłomiej Lubaszka z kl. 6c

Gratulujemy!!!

Jak zostać dziennikarzem? - wycieczka klasy IVa i IVb

9 maja uczniowie klasy 4a i 4b Szkoły Podstawowej nr 2  wybrali się  na wycieczkę do „Agory” siedziby „Gazety Wyborczej”. Przewodnik oprowadzał nas po ciekawych miejscach. Opowiedział nam o pracy dziennikarza. Pokazał strony gazet, które właśnie wróciły z „korekty”. Na koniec dostaliśmy upominki w postaci filmów i książek.
Następnie po krótkim odpoczynku pojechaliśmy do Powsina, gdzie znajduje się Ogród Botaniczny. Podziwialiśmy tam piękne rośliny pochodzące z różnych stron świata. W szklarni oglądaliśmy kaktusy i inne egzotyczne rośliny. Następnie wyszliśmy z powrotem na dwór i chodziliśmy po „ górach" utworzonych z kamieni. Pani przewodnik zabrała nas na plantację tulipanów. Były tam różne ich kolory.
Za poprawne zachowanie pani pozwoliła nam przejść przez jeziorko po kamieniach.
To była wspaniała wycieczka. Wszystkich zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca.
ucz. kl. 4b
Karolina Celińska
Katarzyna Roguska




Czwartkowe Spotkania Muzyczne

RECENZJE UCZNIÓW KLAS VI:

klasa 6a

Wizyta w Filharmonii Narodowej
W czwartek 28 kwietnia 2011 r. wszyscy chętni uczniowie z klas 4-6 Sp. Nr 2 wybrali się do Filharmonii Narodowej. Organizatorem koncertu była p. Jadwiga Żaboklicka. Wyruszyliśmy spod szkoły autokarem. Do sali koncertowej w Warszawie przy ulicy Sienkiewicza 10  dotarliśmy dosyć szybko. Mieliśmy czas, aby podziwiać piękny budynek filharmonii. Po pierwszym dzwonku zajęliśmy miejsca na balkonie. Siedzieliśmy na wprost sceny.
 To ,,Czwartkowe Spotkanie Muzyczne” otworzył pan Stefan Munch zapowiadając koncert kameralny. Orkiestrą Warsaw Camerata dyrygował Paweł Kos-Nowicki. Soliści to Henryk Kowalewicz grający na rogu i Leszek Wachnik grający na fagocie. Na program koncertu złożyły się utwory czterech twórców: Romualda Twardowskiego- ,,Tryptyk Mariacki”, Wolfganga Amadeusa Mozarta- Koncert na róg Es-dur KV 495, Aleksandra Tansmana- „Suita barokowa” oraz Carla Marii von Webera- Koncert na fagot F-dur op. 75. Każdy występ poprzedzony był wejściem na scenę S. Muncha i wprowadzeniem do kolejnego utworu. Po pierwszych dwóch występach publiczność nagrodziła gromkimi brawami muzyków. To był znak, że udajemy się na krótką przerwę. Druga część koncertu była według mnie nieco lepsza. Chętnie jej wysłuchaliśmy, już bardziej skoncentrowani na muzyce.
Warto dodać, że sala Filharmonii wypełniona była prawie w całości. Świadczy to o tym, że muzyka poważna ma swoich entuzjastów i wielbicieli. Myślę, że wszyscy wracali do domów pod wpływem przeżyć związanych z tym wyjątkowym wieczorem. W końcu nie często zdarzają się nam wspólne wyjazdy do Filharmonii Narodowej.    
Maks Góra 6a    


klasa 6b

28 kwietnia o godzinie 18:00 odbyła się wycieczka do Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wraz z grupą zainteresowanych osób pojechała z nami nasza nauczycielka muzyki pani Jadwiga Żaboklicka.
Już na samym wejściu zauroczył nas wspaniały wystrój sal: przepiękne, kryształowe żyrandole, złote ozdoby i jaskrawe kolory. Jako, że to bardzo wyjątkowy wieczór wszyscy na sali ubrani byli wyjątkowo odświętnie.
Podczas występu panowała bezkresna cisza, słychać było jedynie pana Stefana Muncha opowiadającego zebranym o aktualnym występie.
Jako pierwsze zagrały instrumenty smyczkowe w utworze Romualda Twardowskiego pt.: ,,Tryptyk mariacki‘’. Kolejnym punktem programu był ,,Koncert na róg Es-dur‘’ Wolfganga Amadeusa Mozarta. Ten utwór wzbudzał większe zainteresowanie publiczności. Jednak najbardziej niesamowitym występem była ,,Suita barokowa‘’
( Aleksander Tansman ) grana na kotłach. Słuchając na żywo tych potężnych instrumentów można było odczuć ich siłę. Na samym końcu odbył się ,,Koncert na fagot F-dur‘’ Carla Maria von Webera w wykonaniu pana Leszka Wachnika. Jako, że oklaskom niebyło końca fagociści zagrali znane nam utwory takie jak: ,,Tango‘’ i ,,Walc’’.
Była to bardzo pouczająca i wyjątkowa wycieczka. Mam nadzieję, że zostanie ona w naszej pamięci na bardzo długo.
                                                                                                                                        Monika Rostek  6b


Olimpijska „Dwójka” na Turnieju Mitologicznym

6 kwietnia 2011 roku wybrani uczniowie klas piątych uczestniczyli w międzyszkolnym Turnieju Mitologicznym zorganizowanym przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ząbkach.
Wszystkie cztery drużyny, wydelegowane z ząbkowskich szkół podstawowych, musiały wykazać się nie tylko znajomością mitologii greckiej, ale również umiejętnościami w rozwiązywaniu zagadek logicznych oraz .... sprawnością fizyczną, albowiem, jak na Turniej Mitologiczny przystało, nie obyło się bez mini-olimpiady, w której liczyły się: koncentracja, wytrzymałość oraz współdziałanie w grupie. Wszyscy uczestnicy turnieju bardzo poważnie traktowali udział w poszczególnych zadaniach, a każdy zdobyty punkt wzbudzał olbrzymią radość.
To środowe spotkanie można uznać za wyjątkowo udane i dające wiele korzyści. Uczniowie zintegrowali się ze sobą oraz doświadczyli, jak ważna jest umiejętność współpracy w grupie.
Ostatecznie nasza drużyna zajęła II miejsce. Gratulujemy!

Iwona Pawlak


Konkurs "Wielkanocna kartka świateczna"

W kwietniu 2011r. odbył się szkolny konkurs graficzny na najciekawszą i najładniej kartkę świąteczną.Uczniowie wszystkich klas I-II przygotowywali na zajęciach komputerowych kartkę wielkanocną.
W kategorii klas I-II wyróżnione zostały następujące prace:
A.Jemielity 2e
O.Leśniewskiej 2e
K.Roguskiej 2b

Spotkanie ze strażakiem - 1e

25 marca 2011r. odbyła się w klasie Ie lekcja "Postępujmy odpowiedzialnie". Zajecia przeprowadził p. Grzegorz Szumarski - strażak zawodowy z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach.

Każdy maiał okazję, aby przymierzyć kurtkę, kask i buty.

Poznaliśmy sposoby pierwszej pomocy.


Próbowaliśmy samodzielnie przeprowadzić sztuczne oddychanie na fantomie.

Ogladaliśmy sprzęt gaśniczy znajdujacy się w szkole.

Podziękowaliśmy p. Grzegorzowi i poprosiliśmy o pamiątkowe zdjęcie.

Lekcja ze strażakiem umozliwiła dzieciom bezpośrednie poznanie istoty pracy strażaków, zwiazanych z tym trudności i niebezpieczeństw. Uczniowie mogli zadawać nurtujące ich pytania.

Dziękujemy i zachęcamy do poznawania innych zawodów - uczniowie klasy IE i wychowawca.